Ekonomiczną alternatywą do konwencjonalnych żelbetowych komór monolitycznych jest zastosowanie przy mikrotunelowaniu studni prefabrykowanych. Dzięki temu nie są potrzebne drogie roboty ziemne, jak i zbrojarsko-betonowe oraz utrzymywanie odpowiedniego zwierciadła wody gruntowej.

Studnia zapuszczana zostaje umieszczona w wykopie, a poprzez równomierne wybieranie gruntu z jej środka, osadza się ona stopniowo pod wpływem własnego ciężaru w podłożu.

Średnica studni zapuszczanej jest uzależniona od potrzeb danej budowy oraz rur, które mają zostać mikrotunelowane:
• studnia startowa: średnica rur przeciskowych, ilości przyłączy oraz rozmiar ramy wpychającej
• studnia końcowa: wielkość głowicy wiercącej, którą należy wydobyć.

zapuszczone 2 zapuszczone 3 zapuszczone 4

 

Konstrukcjazapuszczone 8

Elementy konstrukcyjne studni zapuszczanej to: dennica, kręgi przejściowe i płyta pokrywowa, wykonane z betonu klasy C 35/45.

Dennica jest wyposażona w ostrze betonowe, natomiast połączenia elementów konstrukcyjnych wykonane są na zakładkę z uszczelkami elastomerowymi.

Osadzanie komór z prefabrykatów jest wspomagane poprzez betonowe ostrze, dopasowywane do rodzaju wybieranego gruntu, wzmacniane dodatkowo stalowym ostrzem przy gruntach zwięzłych.

Przy głębokich szybach i wysokim stanie wody gruntowej, powodującym duży wypór, konieczne jest wykonanie ciężkiej plomby betonowej poniżej podstawy studni.

Jeżeli wysokość konstrukcyjna elementu dolnego jest niewystarczająca, istnieje możliwość jej wydłużenia poprzez zastosowanie dodatkowego kręgu.

 

 

 

 

 

studnie zapuszczane
średnica
nominalna
średnica
zewnętrzna
grubość
ścianki
wysokość masa objętość
mm mm mm mm` t/m m3 /m
3200 3700 250 3000 6,77 2,71
2500 2740 120 2850 2,47 0,99
2000 2400 200 2850 2,8 1,38
2000 2240 120 2850 1,96 0,8

 

Wskazówki budowlanewpuszczone 2

Wbudowanie studni przebiega głównie metodą osadzania elementu poprzez równomierne wybieranie gruntu. Ta metoda może być również stosowana podczas osadzania studni w podłożu o wysokim poziomie wody gruntowej, bez konieczności obniżania jej poziomu. W tym przypadku, po uzyskaniu planowanej głębokości zabudowy, należy wylać w dnie studni odpowiedniej grubości plombę z betonu hydrotechnicznego. Jeżeli występuje woda gruntowa o dużym wyporze, należy przeprowadzić dodatkowe prace uszczelniające pomiędzy plombą betonową a kręgiem.

wpuszczone 3Metoda ta pozwala na uzyskanie głębokości do 10 metrów. Dno studni zapuszczanej, które stanowi plombę betonową, zapobiega wnikaniu wody gruntowej i głębszemu osadzaniu się konstrukcji. Tak posadowiona studnia stanowi jednocześnie fundament, na którym może zostać ustawiona maszyna do mikrotunelingu lub przewiertu. Po zakończeniu prac i usunięciu maszyny, studnię zapuszczaną można wykorzystać jako docelową, po uprzednim dozbrojeniu (kineta, stopnie włazowe, płyta pokrywowa).

 

 

Szczegółowe informacje dotyczące studni zapuszczanych: +48 601-546-084 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.